• Miškų pirkimas
  • Apvalios medienos pirkimas
  • Miškotvarkos projektai, biržių atrėžimas
  • Malkų pardavimas
  • Medienos ruoša
  • Medienos pervežimas
  • Ką reikia žinoti parduodant mišką
  • Nemokama konsultacija
  • Malkų pardavimas

    Malkų pardavimas

    Šiais laikais medis mūsų aplinkoje reiškia ne tik ilgaamžiškumą ir ekologiją, bet ir suteikia patalpų jaukumą, atpalaidavimo jausmą. Daugumą žmonių žiūrint į liepsną tiesiog atitrūksta nuo dabarties. Tad tiems, kurie naudojasi kietojo kuro katilus, galime pasiūlyti įvairios malkinės medienos. Malkinę medieną pristatome 3 m ilgio rąsteliais, minimalus užsakymo kiekis – 30 erdvinių metrų. Kaina priklauso nuo pasirinktos malkų rūšies. Renkantis medieną rekomenduojame atsižvelgti į tai, kokį kietojo kuro katilą naudojate ir į plotą, kurį norėsite apšildyti. Atkreipiame dėmesį į tai, kad malkas būtina ruošti žiemą, o pradėti naudoti jas galima tik po dvejų vasarų džiovinimo malkinėse, taip būsite tikri, kad malkos bus sausos ir kaitrios. Tik gerai paruoštos malkos židinyje ar krosnelėje dega ekonomiškai, ilgai ir veiksmingai, neteršdamos aplinkos. Sausos malkos taip pat padeda apsaugoti židinio stiklą nuo suodžių ir neleidžia užsikimšti kaminui.

    Mes jums galime pasiūlyti tokį sortimentą: ąžuolo, uosio, beržo, juodalksnio, baltalksnio ir drebulės malkinę medieną.

    Pagal kaitrumą malkos skirstomos į tris grupes:

    1. Pirmoji, aukščiausio kaitrumo – ąžuolas, beržas, uosis ir kiti kietieji lapuočiai
    2. Antroji, mažesnio kaitrumo – juodalksnis, pušis, blindė
    3. Trečioji, mažiausio kaitrumo – dre­bu­lė, bal­talks­nis, tuo­pa, eg­lė

    Ąžuolas – brangi malka, todėl žmonės dažnai ieško pigesnių alternatyvų. Tačiau turi ir privalumų: mažiausiai iš visų medienos rūšių teršia kaminus, turi didžiausią kaitrumą ir ilgiausią degimo laiką.

    Geriausias kainos ir kokybės santykis būtų perkant beržo arba uosio medieną. Pastarasis, kaip ir ąžuolas, degdamas mažiau teršia kaminus, džiūdamas ne itin daug susitraukia ar sukrenta. Abi rūšys  yra gana kaitrios, tad mėgstamos Lietuvoje.

    Juodalksnio malkos priskiriamos antrai kaitrumo grupei. Mediena minkšta, malkos lengvai skyla ir suskaldytos greitai džiūva. Juodalksnio malkos išskiria mažą dervų kiekio medienoje. Malkų kaitrumas nėra didelis, tad labiau tiktų kokliniams pečiams.

    Baltalksnio ir drebulės malkos geros tuo, kad jos dega gerai ir ilgai nedžiovintos. Tad tai puikus sprendimas tiems, kurie nespėjo ar pamiršo pasirūpinti malkomis prieš sezoną, arba tiems, kurie savaitgalius leidžia sodybose.

    Svarbiausia, kad  malkos būtų džiovinamos po sto­ge­liu, o iš šo­nų  ga­lėtų bū­ti ir vė­jo pra­pu­čia­mos. Jei mal­kos skir­tos na­mams šil­dy­ti, taip jos džiū­ti tu­rė­tų apie po­rą me­tų, ta­da jų kait­ru­mas bū­na op­ti­ma­liausias.